5.02.2023 20:54:02
USD (Alış - Satış) : 18.84 - 18.89 EUR (Alış - Satış) : 20.12 - 20.21
Yasin ŞEN
30 Kasım 2022 Çarşamba

BIÇKI YAYLASI (SORKUN KÖYÜ)

Dörtdivan Yaylaları-11
BIÇKI YAYLASI
(SORKUN KÖYÜ)
Bıçkı Yaylası, Dörtdivan’ın Sorkun Köyü’nün yaylasıdır. Yayla köye 27, Dörtdivan’a yaklaşık 35 km mesafededir. Yayla, ismini eskiden burada bir bıçkı atölyesi kuran bir dededen almaktadır. Bu kişi burada tomruk biçiyormuş. Bu kişi öldüğünde buraya defnedilmiş. Onun yaylayı koruduğuna inanılmaktadır.
Yayla, Sorkun Köyü’ne ait Sorkun Aladağı Yaylası’nın hemen aşağısında yer almaktadır. Yayladaki evler eski geleneksel yayla evleridir. Fakat burada yerleşim yoktur. Bir kısım yayla evleri yıkılmıştır. Yaylanın hemen içerisinde bir akarsu vardır. Dere, Bıçkı Deresi olarak bilinir. Derenin her iki tarafında da evler yer almaktadır. Hemen üst tarafında ise güzelliğiyle insanı büyüleyen bir şelale yer almaktadır.
Bıçkı Yaylası’nın yakınında Bünüş Aladağı diye de bilinen Aktaş Yaylası bulunur. Bu Aktaş Yaylası tarafında yaylanın Çayırlar diye bilinen bir mevkii yer almaktadır. Yine burada Yapraklı ve Kuzupınarı mevkileri yer alır.
Yaylanın içme suyu doğal ve temiz Bıçkı Deresi’nden karşılanmaktadır. Bıçkı Yaylası ile Sorkun Aladağı arasında kalan bir yer Sorkunlular tarafından Mağri Deresi diye bilinmektedir. Yaylanın Aktaş tarafında Dedeler diye anılan bir yer bulunmaktadır. Burada bir kaya ve kayada da mağara bulunur. Yine Aktaş Yaylası taraflarında Bakacak Kayası denen bir kaya daha yer almaktadır.

Önceleri yayla yoğun göç aldığı hâlde şimdilerde Bıçkı Yaylası göç almamaktadır. Bıçkı Yaylası’nın hemen altında bulunan derede doğal alabalıklar yaşamaktadır.
Aladağlar tarafında, Bıçkı Yaylası’nda Dikenci Dede ismi verilen bir mezar vardır. Böyle isimlendirilmesinin sebebi Bıçkı Yaylası’nda çok diken olmasıdır. Dörtdivan’a bağlı Sorkun Köyü’nde yapılan derlemeye göre Sorkun sakinlerinden bir dede yaz kış Aladağ’da kalırmış. En son olarak da orada ölmüş. Bu dede orada bir dereye su çarklı bir bıçkı kurmuş. Dede burada sürekli kereste biçermiş. Daima Aladağ’da dururmuş. Öldüğünde onu yaylaya gömmek zorunda kalmışlar. Mezarının etrafı zamanla dikenlerle dolmuş. Lakabı bu yüzden Dikenci Dede olarak kalmış.
Aladağlar’da yer alan Bıçkı Yaylası’nda halk anlatısına göre Köroğlu’nun atıyla atladığı bir yer vardır. Bunlar en azından Köroğlu’nun Dörtdivan’daki hatırasını yaşatan bilgilerdir.
Bıçkı Yaylası doğal güzelliği, tertemiz akarsuyu, zengin bitki örtüsüyle Dörtdivan’ın dikkat çeken yaylalarından birisidir. Yaylanın geleneksel yayla evleri de onun güzelliğini bir kat daha artırmaktadır. Ormanların içinde yer alan Bıçkı Yaylası, çeşitli türde ağaçlara da ev sahipliği yapmaktadır.
Yasin ŞEN
Dörtdivan


 


Tüm yazarlar için tıklayın

YAZARLAR

Tamamı