15.07.2024 05:15:20
USD (Alış - Satış) : 18.84 - 18.89 EUR (Alış - Satış) : 20.12 - 20.21

Süre Üç Aya İndirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantına önlem olarak hatırlatma dozunun, aşı takvimi üzerinden üç ay geçtikten sonra yaptırılabileceğini açıkladı. Bakan Koca, Tüm Avrupa'yı etkisi altına alan Omicron varyantına karşı Türkiye'de alınan tedbiri duyurdu.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : SAĞLIK16 Aralık  2021 Perşembe - 20:54
HATIRLATMA DOZU SÜRESİ ÜÇ AYA İNDİRİLDİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantına önlem olarak hatırlatma dozunun, aşı takvimi üzerinden üç ay geçtikten sonra yaptırılabileceğini açıkladı. Koca; “Avrupa’da görülen günlük vaka sayısı artışlarının ülkemizde görülmemesi için belirlenen aşı takvimi üzerinden 3 aydan uzun süre geçen vatandaşlarımız için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verilmiştir.” dedi.
Bilim Kurulu toplantısından flaş bir karar çıktı. Toplantıda tüm dünya tarafından yakından takip edilen ‘Omicron varyantı’ masadaki en önemli konulardan biri olurken, salgının ülkemizdeki genel durumu değerlendirildi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftalarda tespit edilen yeni koronavirüs varyantı Omicron’un ülkemizde de görülmesi üzerine hatırlatma dozuna dikkat çekti. Tüm Avrupa’yı etkisi altına alan Omicron varyantına karşı Türkiye’de alınan tedbiri duyurdu.
HATIRLATMA DOZU NE ZAMAN, KİMLERE YAPILACAK?
Omicron’a karşı alınabilecek tedbirlerin başında aşı ile koruma kalkanının güçlendirilmesi olduğu değerlendirmesinde bulunan Bakan Fahrettin Koca, “Aşıların varyantlara karşı etkisi ile ilgili yeni çıkan kanıtlar değerlendirilmeye alınmıştır. Ülkemizde görünen günlük vaka sayılarında ani artış olmaması aşılama programının başarısının bir göstergesidir. Hatırlatma dozlarını en erken uygulamaya başlayan ülkelerden biri olmamızın avantajını yaşıyoruz. Aşıların yeni varyantlara karşı etkisini artırabilmek için hatırlatma dozlarının etkisi son derece önemlidir.
Avrupa’da görülen günlük vaka sayısı artışlarının ülkemizde görülmemesi için belirlenen aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçen vatandaşlarımız için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verilmiştir. Daha önce ister inaktif ister mRNA aşısı ile aşılanmış olsun tüm vatandaşlarımız belirlenmiş aşı takviminin üzerinden üç aydan uzun süre geçmişse diledikleri aşı türü ile hatırlatma dozu aşısı olabileceklerdir.
“BİLİM KURULUMUZCA TAVSİYE EDİLMEKTEDİR”
Avrupa’da yaşanan örnek ve varyantın hızla bulaşması sebebiyle ülkemizde de varyantın baskın hale gelmesi yakın gelecekte gerçekleşebilecektir. Bu duruma karşı hazırlıklı olmak için hatırlatma dozu aşılarının yapılması Bilim Kurulumuzca tavsiye edilmektedir. Tehdit mutasyona uğrasa da tedbirlerimiz geçerliliğini sürdürmektedir. Virüse karşı tedbir elden bırakılmamalıdır. Bireysel hayat ile toplumsal hayatı tedbirlerle bir arada sürdürmek mümkün. Bunu bugüne kadar başardık, bundan sonra da başaracağız” ifadelerine yer verdi. (koroglugazetesi.com)YAZARLAR

Tamamı