27.09.2022 00:31:55
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Necip Fazıl'dan Hatıra!

Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde Türk Edebiyatı'nın usta isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek'in köstekli saati ve basın kartı sergilenmeye başlandı. Temmuz ayına kadar müzede sergilenecek bu özel eşyalar, şimdiden ziyaretçilerin büyük ilgisi ile karşılaştı.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : KÜLTÜR-SANAT25 Şubat  2018 Pazar - 00:11
Necip Fazıl'ın Saati ve Basın Kartı Ulucanlarda!
Ankara Altındağ Ulucanlar Cezaevi Müzesi, yakın tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Ankara'nın en çok ziyaret edilen özel müzesi olma unvanını elinde bulunduran Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde Türk Edebiyatı'nın usta isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek'in köstekli saati ve basın kartı sergilenmeye başlandı. Temmuz ayına kadar müzede sergilenecek bu özel eşyalar, şimdiden ziyaretçilerin büyük ilgisi ile karşılaştı.

Usta kalemlerin özel eşyalarına bir yenisi daha eklendi
Ulucanlar Cezaevi'nde tutuklu kalmış önemli isimlerin kişisel eşyaları, Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde sergilenmeye devam ediyor. Bünyesinde Ahmet Arif'in yeleği ve ayakkabısı, Nazım Hikmet'in daktilosu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun seccadesi, Bülent Ecevit'in kravatı, Mustafa Pehlivanoğlu'nun takım elbisesi gibi çok sayıda özel eşyayı bulunduran Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde bu kez de Necip Fazıl'ın köstekli saati ve basın kartı sergileniyor. Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı tarafından geçici süreliğine Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ne verilen eşyalar, kısa sürede büyük ilgi gördü.

"TÜRKİYE'NİN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN MÜZESİ"
Ulucanlar Cezaevi Müzesi Türkiye'nin yakın siyaset ve edebiyat hayatından kesitler sunmaya devam ediyor. Geçmişte kötü hatıralar ile anılan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, açıldığı günden bugüne bir milyon 300 bin kişi tarafından ziyaret edildi.
Müzeyi Ankara'nın en çok ziyaret edilen müzesi haline getirdiklerini söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki şu ifadeleri kullandı: "Kuruluşu 1925 yılına dayanan, cezaevi işlevini yitirdikten sonra yıkılması gündeme gelen Ulucanlar Cezaevi'ni büyük mücadeleler vererek müzeye dönüştürdük. Ulucanlar Cezaevi Müzesi, bir yandan cezaevi kimliğini korurken bir yandan da sinema filmleri için platoya dönüştürüldü. Yarı açık kısmı ise sanat sokağı ile kültür ve sanatın üretildiği, farklı salonlarında birçok etkinliğin düzenlendiği bir kültür merkezi haline geldi. Müzemizde yıl boyunca önemli sergiler, etkinlikler, sanat aktiviteleri düzenlemeye devam edeceğiz. Tüm Türkiye'yi müzemizi ziyaret etmeye davet ediyorum."
YAZARLAR

Tamamı