18.06.2024 03:01:01
USD (Alış - Satış) : 18.84 - 18.89 EUR (Alış - Satış) : 20.12 - 20.21

Dörtdivan'a Siyez Buğdayı Ekildi

Bolu Dörtdivan'a genetiği değiştirilmemiş geçmişi 10 Bin yıla dayanan Siyez Buğday Tohumları Çavuşlar Mahallesi Ötekarşı mevkiinde 5,5 dönümlük araziye ekildi. Dörtdivan Kaymakamlığı ve Dörtdivan Belediyesi ortak projeyle 150 Kg Siyez Buğdayı tohumu arazide toprakla buluşturuldu.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : DÖRTDİVAN14 Kasım  2018 Çarşamba - 09:24
DÖRTDİVAN’A GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMEMİŞ SİYEZ BUĞDAY TOHUMU EKİLDİ
Kadim bir geçmişi bulunan ata yadigarı Siyez Buğday üretimini Dörtdivan’da yaygınlaştırmak üzere Dörtdivan Kaymakamlığı ve Dörtdivan Belediyesi olarak yeni bir projeye imza attı.
Bolu Dörtdivan Kaymakamlığı ve Dörtdivan Belediyesi ortak projeyle geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan Siyez Buğdayı tohumları, Çavuşlar Mahallesi Ötekarşı mevkiinde 5,5 dönümlük araziye ekildi.
Dörtdivan Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu’nun girişimleriyle eski görev yeri Kastamonu/Seydiler ilçesinden tedarik edilen Siyez buğdayı Dörtdivan Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu ve Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu'nun katılımıyla Çavuşlar Mahallesi Ötekarşı Mevkiinde 5,5 dönümlük arazide toprakla buluşturuldu.
Dörtdivan Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu ve Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu siyez tohumlarının ekildiği arazide incelemelerde bulundu.

Dörtdivan Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu yaptığı açıklamada; “Siyez buğdayı 10 bin yıllık tarih, birikim, bereket ve yerli üretim demektir. Kaynaklara göre siyez buğdayı genetiği bozulmamış bir buğdaydır ve oldukça güçlü bir genetik yapısına sahiptir. Bundan dolayı özellikle soğuk koşullarda üretime elverişli durumdadır. Siyez buğdayı artık birçok bölgede kalkınma argümanı olarak düşünülüyor. Dolayısıyla siyez, hem bölge çiftçimizin geçim kaynağı hem de sağlıklı nesillerin yetişmesi için ön adım olacaktır. Bu projeyle, ilçe tarımının geliştirilmesini, çiftçilerimizin daha fazla gelir etmesini ve çevre illere göç etmek durumunda kalan hemşehrilerimizin tekrar ilçemize dönmelerini hedefliyoruz. Tıbbi ve aromatik bitkilerle tarımsal alanda başlatmayı düşündüğümüz yenilikçi tarım anlayışının ilk adımı olan siyez buğdayı projesinin Bolu’ya, Dörtdivan ilçemize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu Siyez Buğdayı ile ilgili yaptığı açıklamada ise; "Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve genetiği değiştirilmemiş yapısıyla doğallığını koruyan Siyez Buğdayı doğal ortamında ilaçsız, gübresiz büyüyebilen tek tahıl türüdür. Lezzetli, besin değerleri yüksek olan bir buğday çeşididir. Sağlıklı nesiller oluşturmak adına organik ürünlerin üretimine destek vermek için İlçe Kaymakamlığı ve Dörtdivan belediyesi olarak bu projeyi oluşturduk. Projeyle, verimi yüksek olan Siyez Buğday üretiminin artırılması, ilçe tarımının geliştirilmesi ve çiftçilerin ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması hedefliyoruz. İlçe Kaymakamımız Yusuf Kaptanoğlu’nun eski görev yeri Kastamonu/Seydiler ilçesinden 150 Kg tedarik ederek, bugün 5,5 dönümlük arazide toprakla buluşturduk. Buradan elde edilecek tohumlarımızı çiftçilerimizle paylaşacağız. İnşallah Siyez Buğdayı Bolu’ya ve Dörtdivan’ımıza katma değeri yüksek ürünler arasına girmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Bolu’muza ve Dörtdivan’ımıza hayırlı olsun ”dedi.

 

YAZARLAR

Tamamı