27.09.2022 01:22:02
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Ayasofya Makale Yarışması!

Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılmasının ardından İlim Yayma Vakfı tarafından Ayasofya'nın geçmişine ışık tutan tarihi öneminin ve niteliğinin daha iyi anlaşılmasına yönelik bilimsel makaleler yayınlanmasını teşvik etmek amacıyla makale yarışmasında birinciye 5 bin TL ödül verilecek. Yarışmaya son başvuru tarihi 30 Ekim 2020

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : KÜLTÜR-SANAT22 Temmuz  2020 Çarşamba - 22:19
Ayasofya Camii İçin Ödüllü Makale Yarışması
İlim Yayma Vakfı, Ayasofya Cami'nin geçmişine ışık tutan tarihi öneminin ve niteliğinin daha iyi anlaşılmasına yönelik bilimsel makaleler yayınlanmasını teşvik etmek amacıyla makale yarışması düzenliyor. Tüm araştırmacı ve akademisyenlerin katılımına açık olan yarışmada her yarışmacı bir makale ile başvurabiliyor.
"Her Açıdan Ayasofya Camii" Temalı Bilimsel Makale Yarışması
Amaç; İslam ve Türk kültürü açısından Ayasofya Camii’nin öneminin ve niteliğinin anlaşılmasına katkı sağlayan bilimsel makale çalışmalarını teşvik etmek amacıyla İlim Yayma Vakfı tarafından “Her Açıdan Ayasofya Camii” başlıklı bilimsel makale yarışma çağrısı açılmıştır.
Makalenin Konusu; Ayasofya Camisi ve Külliyesini konu alan vakıf hukuku, sanat ve mimari, ilahiyat, uluslararası ilişkiler, siyaset, kültür, tarih vb. alanlarında “Ayasofya Camisi”yle doğrudan ilgili bilimsel makalelerle yarışmaya başvurulabilecektir.
ÖDÜL MİKTARI
1. Makaleye, 5.000 TL
2. Makaleye, 3.000 TL
3. Makaleye, 2.000 TL
KATILIM KOŞULLARI
1. Yarışma, tüm araştırmacıların ve akademisyenlerin başvurusuna açıktır.
2. Bir müellif en fazla bir makale ile yarışmaya katılabilir.
3. Yarışmaya gönderilen makalelerin özgün, daha önce başka bir yerde yayımlanmamış olması gerekir; daha önce telif anlaşması yapılmamış olması şarttır.
4. Makalenin Türkçe yazılmış olması gerekir.
5. Makale Özeti, 200-250 kelime arasında Türkçe olarak hazırlanmalıdır.
6. Makaleler 10.000 kelimeyi aşmamalıdır.
7. Bilim Kurulu, herhangi bir ödül kategorisinde hiçbir makaleyi ödüle layık görmeyebilir ve/veya ödülü birden fazla makale arasında bölüştürmeyi uygun bulabilir.
8. Makalelerde bilimsel etiğe aykırılık tespit edilmesi halinde, makale yarışma dışı bırakılır. Ayrıca ödül kazanmış bir makalede sonradan etik ihlal saptanması halinde yazar aldığı ödülü aynen iade etmeyi kabul etmiş sayılır.
9. Makalelerin web sitesinde ilan edilen bilimsel yazım kurallarına uygun olarak hazırlanması gerekir. Bu yazım kurallara uygun olarak hazırlanmayan makaleler bilimsel değerlendirmeye alınmayacaktır.
10. Ayrıca yarışmaya katılan makalelerden bilim kurulu tarafından seçilenler kitap olarak basılacak. Ödül alamayan, ancak kitap içinde yer verilecek makale yazarlarına da telif ücreti ödenecektir.
DEĞERLENDİRME
Bilim Kurulu tarafından, ödül alacak makalelerin belirlenmesinde, makale konusunun yarışma konusu ile ilgisi konunun özgünlüğü ve bilimsel yöntem ve tekniklere (kaynak kullanma, ifade, metin bütünlüğü vb.) uygunluğu kriterlerine bakılacaktır.
BAŞVURU TARİHLERİ VE ŞEKLİ
Başvurular aşağıda belirtilen elektronik sistem üzerinden yapılacaktır. Makaleler 30 Ekim 2020 tarihine kadar sisteme yüklenmesi gerekir. Yarışmaya katılan makaleler, oluşturulacak bilim kurulu tarafından değerlendirilecek ve ödüle layık görülenler 07.12.2020 tarihinde İlim Yayma Vakfı internet sayfasından ilan edilecektir.
Başvuru, Detaylı Bilgi ve Yazılım Kuralları için: http://ayasofya.iyv.org.tr/
YAZARLAR

Tamamı