15.07.2024 04:29:36
USD (Alış - Satış) : 18.84 - 18.89 EUR (Alış - Satış) : 20.12 - 20.21

200 Milyonluk Yatırım!

Bolu Gerede Organize Sanayi Bölgesi'ne 150 kişinin istihdam edeceği 200 milyonluk yeni bir yatırım geliyor. Gerede Organize Sanayi Bölgesi'nde 1997 yılından beri mahkemelik olan Ottoman fabrikasının sorunu çözüldü, yerine parmak patates fabrikası geliyor.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : BOLULULAR16 Mart  2023 Perşembe - 20:25
GEREDE'YE 150 KİŞİNİN İSTİHDAM EDECEĞİ 200 MİLYONLUK YATIRIM
Bolu Gerede Organize Sanayi Bölgesi'ne 150 kişinin istihdam edeceği 200 milyonluk yeni bir yatırım geliyor. Gerede Organize Sanayi Bölgesi'nde 1997 yılından beri mahkemelik olan Ottoman fabrikasının sorunu çözüldü, yerine parmak patates fabrikası geliyor.
Gerede OSB Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Saraç; “1997 yılından beri mahkemelik olan Ottoman fabrikası için getirmiş olduğumuz yatırımcılar parmak patates tesisini kurmak için ilk adımı attılar. Son olarak Şekerbank'ın birinci derece ipoteğinden dolayı satılamayan fabrikanın sorununu yatırımcımızla birlikte çözdük. Önce Şekerbank üzerine tapu tescili yapılan tesis daha sonra Boltat Dondurulmuş Gıda A.Ş.'ye satışı gerçekleşti. Mevcut binanın tadilatı ve yapılacak ek binaların projelerine başlandı, ilçemize hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.
Bolu merkezde 30 yıllık dondurulmuş patates fabrikasını 5 yıldır işleten Golden Tarımsal Üretim A.Ş. firması ilçemiz Gerede'ye de yatırım yapmak için kolları sıvadı. İlçemiz Gerede'de uzun zamandır atıl vaziyette bulunan Ottoman firmasının fabrikasını satın alan şirket Gerede OSB'de Boltat Dondurulmuş Gıda A.Ş.'yi kurarak dondurulmuş sebze üretimi yapma kararı aldı. Sadece OSB'de üretim yapan bir fabrika değil bölgede tarımı da teşvik eden büyük olarak nitelendiriliyor. Gerede-Yeniçağa-Dörtdivan ilçelerinde üretim yapan çiftçilere de destek verecek yeni fabrika ile bölgemizde ki çiftçilerinde tarım üretimi yapmasını sağlanacak.
Gerede Organize Sanayi Bölgesi'nde bu yılsonu üretime başlayacak olan yeni fabrika 16 bin 636 m2 arazi üzerine 6 bin m2 üretim alanı ve 4 bin m2 soğuk hava deposu yapacak.
Bölgemizde ilk ve tek olma özelliği bulunan fabrika İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesindeki ürünleri işleyerek Gerede'den piyasaya sunmayı hedefliyor. Bursa ve Balıkesir bölgesinde yaygın olan dondurulmuş sebze ve meyve üretim merkezi Gerede'ye kurulacak bu fabrika ile artık Karadeniz Bölgesinde de varım dedirtecek.
Sözleşmeli ekim anlaşmaları ile Gerede bölgesinde bulunan çiftçilere de büyük üretim desteği vermeyi hedefleyen fabrika bu sayede ilçemiz çiftçilerine de büyük katkı vermiş olacak. 10 ülkeye ihracat yapıldığını ve yurtiçi satışlarının da yüksek miktarda olduğunu belirten Şirket Yetkilisi Erkan Bektaş; "Gerede Organize Sanayi Bölgesi'nde üretime başlayacak Boltat Dondurulmuş Gıda A.Ş.'nin 2023 yılı sonunda üretime hazır hala geleceğini ve bölgeye büyük derecede katma değer sağlayacak" dedi.
Şirketin Gerede'ye yatırım yapma sebeplerinin en başında kendilerini teşvik ederek destek veren Belediye Başkanı Mustafa Allar, OSB Başkanı Cihan Saraç ve Bölge Müdürü Mustafa Erdoğanlı olduğunun altını çizen Bektaş; Bölgedeki tüm çiftçileri de gıdanın sanayi üretim merkezi yaparak onların da kalkındıracağını ve tarımın Bolu'da eski günlerine döneceğini ifade etti. (boluekspres.com)

 

YAZARLAR

Tamamı