13.07.2020 09:45:30
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

SEBEN YURDU TAMAMLANDI

Seben'de üniversite öğrencilerinin ihtiyacı için İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılan 142 kişilik yurt binası tamamlandı ve resmi açılışı yapıldı. Protokol konuşmalarında Seben'in gelişmesi için en büyük etkenin üniversite ve bu yurt binası olduğunun altı çizildi.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : KÜLTÜR-SANAT22 Ekim  2015 Perşembe - 14:00
İZZET BAYSAL VAKFI SEBEN YURDUNU TAMAMLADI
Büyük bir katılımla açılışı yapılan AİBÜ Seben İzzet Baysal Vakfı Yurt Binası açılışında yapılan tüm protokol konuşmalarında Seben’in gelişmesi için en büyük etkenin üniversite ve bu yurt binası olduğunun altı çizildi.
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Seben İzzet Baysal Vakfı Yurt Binası açılışına Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Seben Kaymakamı Osman Sayılır, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal Mütevelli Heyeti üyeleri, Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı üyeleri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
/
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk olarak İzzet Baysal Vakfı ve AİBÜ arasında devir teslim protokolü imzalandı. İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun tarafından imzalanan devir teslim protokolünün onur şahitleri ise Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ oldu. Protokolün imzalanmasının ardından Rektör Coşkun Ahmet Baysal’a şükran plaketi ve hediye takdim etti. Seben Belediye Başkanı Özbağ da yurt yapımına olan katkılarından ötürü Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı Başkanı Sebahattin Eratalar’a hediye takdim etti.
Programda daha sonra protokol konuşmalarına geçilirken ilk konuşmayı yapan Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, “Kısa bir zamanda İzzet Baysal Vakfımız sayesinde yurdumuz tamamlandı. Bize bu vakfı bırakan Rahmetli İzzet Baysal'a ve vakfına şükranlarımızı sunuyorum. Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı'na teşekkür ediyorum. Seben’imiz inşallah üniversitemiz ile birlikte büyüyecek” dedi. AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun da yaptığı konuşmasında “İzzet Baysal'ın mekanı cennet olsun. Geride bıraktığı vakfı da onun eserlerini, amaçlarını, hedeflerini yerine getirmeye devam ediyor. Seben'de bulunan MYO'da inşallah önümüzdeki yıl üç bölüm daha açılacak. Bu kıymetli eser için üniversitemiz adına, öğrencilerimizi adına teşekkürlerimi sunarım. Bu yurt Seben Halkımıza, üniversitemize, Bolumuza ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.
src=
İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ise konuşmasında duygularına hakim olamazken, “Rahmetli amcamın ismini taşıyan bir eser daha kazandırmanın memnuniyeti ve mutluluğu içindeyim. Kim derdi ki vaktiyle Çarşamba diye bilinen bu ilçeden kendisi İstanbul'da okulda okurken, tahsilinin yardımı için Çarşamba'ya gelip buradan kavun karpuz alıp Karaçayır'da satan öyle bir insanın Türkiye'ye örnek bir insan olacak. Doğduğu halkı, yaşadığı insanları unutmayacak. Böyle güzel bir amcam var ki ne kadar mutlu bana, ne kadar mutlu kurduğu vakfın üyelerine. Bu vakıf öyle bir kuruluş ki hiçbir bağışa bakmadan, onun bıraktığı varlığın gelirleri ile bu eserler sonsuza kadar devam edecek. Böyle bir hayırsever nerde bulunur. Ancak işte doğduğu toprakları kendisine ilk feyzi veren ana baba topraklarını unutmamasını bilen bir insan. Allah ona gani gani rahmet eylesin. Allah rahmetini esirgemesin. Burada çalışan emeği geçen herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Seben Halkımız ilgilerini bu okuldan, bu evlatlardan, öğrencilerimizden esirgemesin. Bu gençlerimiz sizin sevginize muhtaçlar. Evlerinden uzak Seben gibi bir ilçede yaşıyorlar. Onların sevgiye ve sevilmeye ihtiyaçları var. Ben bunları sizlerden rica ediyorum” dedi.
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise konuşmasında “Allah İzzet Baysal'ı rahmet eylesin. O'nun bize bıraktığı bu katkıların dünyada bir örneği yoktur. Emin olun Rahmetli İzzet Baysal sağ olsaydı ancak bu kadar eser kazandırabilirdi. Bu yüzden Ahmet Baysal ve mütevelli heyetine de şükranlarımı sunuyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu. Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, bu yatırımın Seben için önemine değinerek, konuşmasında vakıf kültürünün önemine değinen Küpçü, İzzet Baysal'ı rahmetle anarak, İzzet Baysal Vakfı üyelerine Allah'tan sağlıklı ve uzun ömürler dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti” dedi.
/
“ÜNİVERSİTEMİZ SEBEN’İ GELİŞTİRECEKTİR”

Bolu Valisi Aydın Baruş ise böyle güzel bir günde böyle güzel bir açılış vesilesi ile Seben’de olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, “Bugün Seben için, Bolu için önemli bir günün mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün yaşadığımız olay vatanı sevmenin ne demek olduğunu, memleketine hizmet etme aşkının ne demek olduğunu ve doğduğu topraklara vefa borcunu ödeme faziletinin ne olduğunun göstermenin örneğini yaşıyoruz. Rahmetli İzzet Baysal bütün bu fazilet ve erdemleri ruhunda taşıyıp bunu bütün Türkiye ve dünyaya gösteren eşsiz bir şahsiyettir. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. İzzet Baysal'ın başlatmış olduğu bu vakıf geleneğini biz dinimizin, kültürümüzün hayırlı işlerde yarışın prensibinden alıyoruz. Bu prensibin bir kez daha hayata geçişinin örneğini Seben'de görüyoruz. Biliyorsunuz ki Abant İzzet Baysal Üniversitesi, bugün 30 bini aşan öğrenci mevcudu ile Türkiye'nin önemli üniversitelerinden biri haline gelmiş durumda. Seben ilçemiz de Meslek Yüksek Okulu vasıtası ile ilçenin gelişimine katkı sağlayacak bir kuruma sahip ki ilçe açısından bu çok önemli. Burada yurdumuzun dört bir tarafından gelen öğrencileri tutmanın yolu onlara rahat bir barınma imkanı sağlamak ve onları ilçe halkımızla bütünleştirmek. Seben Halkımızın buradaki öğrencilerimize her zaman sahip çıktığını biliyoruz. Hayatı onlarla paylaştıklarını biliyoruz ve bu yurt binası ile birlikte yaşamanın, birlikte paylaşmanın bilincinin de daha da artacağını biliyoruz. Bu yurdun açılması ile Seben Meslek Yüksek Okulu'nun yeni bölümlerle birlikte önemli bir tercih noktası olacağını düşünüyorum. İlçe ekonomisinin olumlu etkileneceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
“15 BİN RAKAMINI TUTTURMALIYIZ”
Açıklamasında İl genelinde yer alan öğrenci yurdu kapasitesi da bilgiler veren Vali Baruş, "İl genelinde 8 bin 300 yatak öğrenci kapasitemiz var. Yılbaşında da hizmete girmesi planlanan Kredi Yurtlar Kurumu'na ait 770 kişilik kız yurdu ile birlikte ilimizin yükseköğretim için yurt kapasitesi 9 bine çıkacak. Önümüzdeki yıl için ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun imzaladığı protokoller sayesinde toplam üç yurt ve yaklaşık 2 bin 300 kapasite ile yurtlarımızın kapasitesi yaklaşık 11 bin 500 olacak. 30 bini aşan bir öğrenci mevcudunun olduğu ilde bu kadar kapasiteyi yeterli sayamayız. Umut ediyoruz ki Kredi Yurtlar Kurumu'nun yapacağı yatırımlar ve özel sektör tarafından gerçekleştirilecek inşaatlar ve hayır kurumlarımız tarafından yapılacak yurt binaları ile bu kapasiteyi 15 bine taşıyabiliriz ve Bolu'ya gelen öğrencilerimiz busayede barınma sorunu yaşamayacaklar.Bu 15 bin rakamı Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında çok ciddi bir rakamdır. Avrupa'da yer alan üniversitelerde bu oranda bir öğrenci yurdu kapasitesi yok" dedi.
src=
VAKIF DESTEKLERİNE DEVAM EDECEK

Rahmetli İzzet Baysal ve yine O'nun kurduğu vakıf ve aile üyeleri tarafından yatırımların devam ettiğini söyleyen Vali Baruş, "Biraz önce hizmetlerini ifade ettiğim İzzet Baysal Vakfı bu ülkeye hizmet etmeye devam ediyor, ölümsüz eserler vermeye devam ediyor. Her yıl en az bir kaç eseri İlimize kazandırmanın, bunların açılışını yapmanın mutluluk ve huzurunu yaşıyoruz. Yine önümüzdeki 24 Kasım tarihinde Öğretmenler gününde üç eseri daha açarak Bolu'muza kazandırmanın mutluluk ve huzurunu yeniden yaşayacağız. Kadriye Ana Anaokulu, 50. Yıl Anaokulu ve İlkokul ve bu okulların bahçesine Mebrure-İlhan Bağışgil tarafından inşa edilen, ilimize hediye edilen yatırımları açacağız. Bu güzel tesisleri Bolumuza kazandıran Ahmet Baysal'a,Vakfın Mütevelli Heyeti Üyelerine ve Baysal ailesinin fertlerine teşekkür ediyorum. Yine önümüzdeki günlerde çok büyük bir tesisin daha temelini atacağız. Bu tesis İzzet Baysal Ortaokulu ve Spor Salonu olacaktır. Yatırım miktarı itibari ile vakfın bir kaç yıllık gelirine isabet eden bu büyük yatırımın temelini atmaya herkesi bekliyoruz. İzzet Baysal büyüğümüzü tekrar rahmetle, minnetle anıyorum. Bu mirası layıkıyla devam ettiren Baysal ailesinin saygıdeğer üyelerine minnet duygularımızı Bolu Halkı adına ifade etmek istiyorum. Bu yurdun öğrencilerimiz için, üniversitemiz için, Seben İlçemiz ve Bolu için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tesisimiz hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi. Programın devamında yurdun açılış kurdelesi gezildi ve yurt binası gezildi. Açılışın ardından ise yine İzzet Baysal vakfı tarafından Seben’deki öğrencileri isteği üzerine yaptırılan basketbol sahasının açılışı yapıldı. Açılış sırasında Bolu protokolü de basketbol oynadı.
src=

Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı